Олег Андрос (androsland) wrote in eco_zooza_ua,
Олег Андрос
androsland
eco_zooza_ua

Мінекоресурсів збирається розбудовувати екомережу та рятувати степи (передусім - від лісників)

Щойно оприлюднено рішення координаційної ради з питань формування національної екомережі, яка проходила в Мінекоресурсів України ще 16 грудня. Цей, здавалось би мало цікавий пересічному українцю документ, підготовка якого забрала місяць роботи держслужбовців, суттєво змінює ставлення виконавчої влади до української природи. У засіданні взяли участь заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України Микола Томахін, представники центральних органів виконавчої влади, обласних та міських державних адміністрацій, наукових та громадських організацій.

Координаційна рада з питань формування національної екомережі існує з 2001 року, та лише на ювілейному десятому засіданні Мінприроди, яке проводить зібрання Ради, врахувало та включило в рішення пропозиції природоохоронної громадськості Найприємніше, що до рішення увійшли всі пропозиції учасників громадської кампанії «Збережемо українські степи!».

Загалом степова тематика стала центральною темою обговорення на Координаційній раді. Під час обговорення стало зрозуміло, що степи, які є головною природною екосистемою на 40% України і найбільш зникаючим природним комплексом Європи, але до цього року вони практично не враховувались при розробках схем екологічної мережі та при плануванні природоохоронних заходів. Головними причинами цього є відсутність степу в українському законодавстві як окремого поняття та віднесення степів до земель сільгосппризначення і неугідь. Через це останні степові балки і схили досі багато хто сприймає як щось негативне, а не як унікальний природний комплекс, в якому на сьогодні зосереджена третина всіх видів, занесених до Червоної книги України.

Головною проблемою українських степів сьогодні є масштабні наміри лісової галузі щодо степового лісорозведення. Оперуючи поняттями «невгіддя», «еродовані землі» та іншими, лісівники планують здійснювати масштабні посадки штучних лісів саме за рахунок останніх степових балок та схилів. З метою зупинити такий безглуздий намір, ще два роки тому створена громадська кампанія «Збережемо українські степи!», яка поєднала активістів-природоохоронців з усіх областей степової та лісостепової зон. Детальніше про проблему заліснення степу можна почитати тут.

Черговою перемогою учасників кампанії стало публічне обговорення степової проблеми на черговому щорічному засіданні координаційної ради з питань формування національної екомережі. Дійсно, перелік заходів, передбачених програмою досить обнадійливий. Назвімо лише деякі з них:
- Державному агентству лісових ресурсів, Державному агентству земельних ресурсів, Рескомприроди Криму, територіальним органам та спеціальним підрозділам Міністерства екології та природних ресурсів під час опрацювання документів, що стосуються виділення земельних ділянок під заліснення, утриматись від надання погоджень документів щодо виділення під заліснення земельних ділянок з цінними природними степовими комплексами, до їх обстеження науковцями на предмет зростання/перебування видів рослин і тварин, які занесені до Червоної книги;
- Рескомприроди Криму, територіальним органам Мінприроди в областях Степової зони забезпечити проведення заходів щодо обстеження степів з метою їх резервування для подальшого заповідання;
- Відзначити роботу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області щодо проведення обстежень на ділянках, які плануються під заліснення, на предмет наявності видів Червоної книги та рекомендувати Рескомприроди Криму і територіальним органам Міністерства цей досвід як приклад для наслідування.

Крім «степових» пунктів, в документі фігурують і інші практично революційні моменти, які повинні відчутно покращити ситуацію в заповідній справі України та у власне формуванні екомережі. Наприклад в рішенні пропонується розробити проекти організації для всіх новостворених національних парків і заповідників (33), які вже понад рік чекають розбудови після прийняття формальних указів про їх створення; завершити розроблення схем і програм екомережі для областей (де ще не було, в 2011-2012 рр.), збільшити фінансування екомережі та забезпечити створення нових природно-заповідних територій.

Фактично, цим рішенням нарешті включено управлінський механізм, який повинен вивести розбудову екомережі та природно-заповідного фонду в Україні на новий, наближений до європейських стандартів, рівень.

Для контаків:
Василюк Олексій
097 1000 473
vasyliuk@gmail.com
www.necu.org.ua
www.pryroda.in.ua/step
Tags: природоохрана, степ
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 1 comment